Edinburgh Diving Club

Founded in 1971

2017/2018 Events Calendar
DATE EVENT LOCATION LEVEL
January      
28th SASA Levels- All Edinburgh, Scotland Scottish Skills
February      
3-5th National Cup Plymouth, England Senior Performance
11-14th Armada Cup Plymouth, England British Age Group 1 +
Saturday 25th Black & Blue RCP Diving Parents and Adults of All Ages :)
March      
3rd-5th FINA World Series #1 Beijing, China GB Selection
3rd-5th Talent Zone Camp 6 & 2 Luton GB Team Z
11th SASA Levels Ayr,12-4pm Scottish Skills, Level 1 & 7&Under only
9-11th FINA World Series #2 Guangzhou City,China GB Selection
17-19th Gstar Leeds, England British Age Group 2 +
23-25th 7 Nations Lyon, France GB Selection
April      
31 Mar-2nd FINA World Series #3 Kazan, Russia GB Selection
6-9th FINA Grand Prix #2 Gatineau, Canada GB Selection
9-12th Junior Elites Plymouth, England British Junior Elite
15th SASA Levels - All (L3 on 1m) Edinburgh, 12-5pm Scottish Skills - All Squads
20-23rd 7th International Youth Meet Dresden, Germany GB Selection
21-23rd FINA World Series #4 Windsor, Canada GB Selection
29/30th Shipley Novices Bradford, England British Skills 1
May      
4-7th FINA Grand Prix #3 + Camp San Juan, Puerto Rico GB Selection
10th Ogden and Lockerbie Edinburgh, 5-7.30pm Scottish Age Group
20th SASA - Level 2 only Dundee, 4-8pm    Scottish Skills, Level 2
26-28th FINA Grand Prix #4 Madrid, Spain  
June      
1st-4th GB National Championships Edinburgh, Scotland Senior Performance
12th-18th European Championships Kiev, Ukraine GB Selection
23rd-25th Talent Zone Camp 7 & 3 Sheffield GB Team Z
26th-2nd July European Junior Championships Bergen, Norway GB Selection
July      
2nd-9th World Champ Holding Camp Southend GB Selection
5-9th National Age Groups Sheffield  
5-7th FINA Grand Prix #5 Bolzano, Italy GB Selection
14-22nd 17th FINA World Championships Budapest, Hungary GB Selection
21-23rd National Skills Finals London British Skills 2
10-23rd Summer Squad Break Edinburgh, Scotland Scottish, All Squads
August      
September      
3rd SASA - All Levels (L3 boards TBC) Aberdeen,12.30-5.30pm Scottish Skills - All Squads
13th/20th/27th  East District Championships Edinburgh, 5.30-7pm Scottish Skills - All Squads
October      
29-1st Oct Team Y Assessment Leeds GB Tracking
1st Oct EDC Championships Edinburgh All Squads, 12-6pm
13-15th Talent Zone Camp 4 Sheffield GB Team Z
21-22nd Celtic Tri Nations Novice Cup Edinburgh Scotland, Wales & Ireland Novices
TBC Southampton Invitational Southampton British Age Group 1+
23-28th National Team Y Camp Plymouth GB Team Y
26-29th Fina Grand Prix # 6 Kuala Lumpur GB Selection
27-29th Stockholm Head to Head Sweden Scotland Team Invite only
November      
9th-12th Fina Grand Prix 8 Gold Coast GB Selection
11th SASA - All Levels (L3 boards TBC) Edinburgh, 12-5pm Scottish Skills - All Squads
11-12th Talent Games Leeds GB Talent invite
30-3rd Dec Scottish National Championships Edinburgh Invite only
December      
8-10th Talent Zone Camp 5 & 1 Leeds GB Team Z
9th Santa Skills Sheffield Skills/TID